Energetické třídy u elektrospotřebičů

Energetický štítek LIEBHERR CBPESF 4043Energetické třídy znázorňují náročnost spotřebiče na elektrickou energii. Eneregeticky jsou nejvíce náročné spotřebiče v třídě G, ale v současnosti se smí prodávat spotřebiče až od třídy D. Spotřebiče v třídě A lze již považovat za úsporné. Třída A se dělí na podtřídy. Čím více plusů, tím šetrnější. V současnosti se vyrábějí i spotřebiče označované jako A+++ (-30%), což je neformálně označováno jako A++++.  -30% v závorce značí, že spotřebič je o 30% úspornější, než třída A+++.

Výrobci se stále snaží zvyšovat úspornost svých výrobků a to i u dalších sérií stejného produktu.  U chladniček a mrazniček to vesměs znamená menší užitný objem, který je ubrán na úkor dalších izolačních vrstev. Stejný model  chladničky tak může mít rozdílnou spotřebu v závislosti na tom, kdy byl vyroben. Skutečná spotřeba může být jiná, než udává výrobce na energetickém štítku. Roli hraji zejména umístění spotřebiče (teplota okolí), využítí distančních prvků, frekvence otevírání i množství uskladněných potravin.

Hodnocení energetické třídy a přidělování štítků je definována několika směrnicemi a vyhláškami ČR, EU a Evropské komise.

 

Vyplatí se úsporný spotřebič?

Při nákupu úsporného spotřebiče v první řadě zvažme stáří původního. Například vzorová 5 let stará mraznička v třídě C má spotřebu  335 kWh za rok. Truhlicová mraznička LIEBHERR GTP 2356 má spotřebu 117 kWh/rok.  Při průměrné ceně 3,85 Kč za  1 kWh je rozdíl 839,3 Kč za rok.  Moderní mrazáky jsou vybaveny i technologiemi  NoFrost a SmartFrost pro automatické odmražování, nebo redukci námrazy, ale také dokáží potraviny zmrazit rychleji a kvalitněji.